ویروس کرونا در چین بیش از ۱۰۰ کشته گرفته. چین درست بغل گوش ماست و بیشترین درصد خارجیان ساکن ژاپن چینی هستند. درسته که فعلا اینجا خطر خیلی کمه اما ترس همیشه چندین قدم جلوتر از واقعیت حرکت میکنه.

ما بخاطر مسئولیت نسبت به خودمون و خانواده در مکانهای شلوغ ماسک میزنیم. سعی می‌کنیم بیشتر مراقب باشیم. یک دوست ژاپنیمون که از طریق سایت Airbnb خانه‌اش رو اجاره میده پیام داده که چون مهمان چینی زیاد داره تا تمام نشدن این قضیه پیشمون نمیاد که خدای نکرده به ما و بچه ویروسی منتقل نشه.

ما هم برای نیو ماسک گرفتیم. البته چند دقیقه بیشتر ماسک کوچولوی خودشو تحمل نکرد و نتونستیم راضیش کنیم بپوشه! سعی می‌کنیم توی مترو رو به خودمون باشه و دستش رو زیاد می‌شوریم.

مراقبت از کودکان در زمان پخش بیماریهای واگیردار مسئولیت سخت و مهمیه. اینجا ماسک رنگی و کارتونی پسرم نیو* را می بینید.

مراقبت از کودکان در زمان پخش بیماریهای واگیردار مسئولیت سخت و مهمیه. اینجا ماسک رنگی و کارتونی پسرم نیو* را می بینید.

مهمترین روشهای پیشگیری از ویروس کرونا

  1. پوشیدن همین ماسک‌های یک‌بار مصرف و دور انداختن بعد از هر استفاده (توضیح بیشترپایین).
  2. شستن زیاد دستها با صابون و آب گرم و در صورت لزوم صورت و لباسها.
  3. دوری کردن از افرادی که سرفه و عطسه می‌کنند.
  4. لمس نکردن دهان، چشمها و بینی با دستی که تمیز نیست.
  5. ضدعفونی کردن دستگیره‌ها، میز کار و جاهایی که زیاد لمس می‌شوند.

ماسک پزشکی یک روش پیشگیری ابتدایی اما موثر در برابر ویروس کروناست. اما ماسک ولی به تنهایی کافی نیست.

به گفته کارشناسان ماسکهای ساده جراحی برای جلوگیری از ورود قطرات ریز عطسه و سرفه در فضا مفید است اما از شکاف اطرفش باز هم احتمال ورود ویروس به داخل دهان هست. بنابراین هر چه کیپ‌تر بهتر.

سازمان جهانی بهداشت می گوید در کنار ماسک، شستن زیاد دست‌ها با آب و صابون، ضدعفونی محیط اطراف و مصرف نکردن محصولات گوشتی و حیوانی نیم‌پز یا خام هم مهم هستند.

تخلیه اتباع خارجی ساکن ووهان به دلیل Coronavirus

ژاپن و چند کشور دیگر در حال تخلیه شهروندان خود از ووهان و استان هوبه چین هستند. دولت ژاپن معمولا نسبت به امنیت شهروندانش بسیار حساس است و هر زمان که احساس خطر کند آنها را از کشور یا شهر نا امن خارج می کند.

به گزارش سایت فارسی رادیو ژاپن، در حال حاضر اولین هواپیمای چارتر دولتی حدود ۲۰۰ تبعه ژاپنی را به فرودگاه هاندای توکیو برگردانده. از مسافران در داخل هواپیما آزمایش های پزشکی گرفته می شود.

بنا به گزارش ها چندین نفر از آنها علائم بیماری داشته اند و چهار نفر در سنین حدود ۳۰ تا ۵۰ سال فورا به بیمارستان اعزام شدند. همه این مسافران به مراکز پزشکی که آزمایش های مربوطه در آنجا انجام می شود، فرستاده خواهند شد.
حدود ۶۵۰ نفر ژاپنی دیگر در ووهان هستند که می خواهند به کشور خود برگردند. دولت ژاپن پروازهای دیگری برای بازگرداندن اتباعش اعزام خواهد کرد.

کرونا ویروس چقدر خطرناک است؟

تلفات ناشی از ویروس کرونا تنها حدود ۲ درصد از مبتلایان بوده که به مراتب از نمونه های دیگر آن (سارس و مرس) کمتر است. بنابراین با آنکه در رسانه ها اخبار بیشتری از این بیماری می شنوید هنوز تبدیل به یک بحران بین المللی نشده و به اندازه بیماریهای قبلی خطرناک نیست. اما باید مراقب و هوشیار بود و پیشگیری کرد.

آیا ویروس کرونا مهلک ترین بیماری قرن است؟

قطعا خیر.

برخلاف شایعات و حتی گفته این پزشک ایرانی محترم که نکات خوبی درباره پیشگیری از ویروس کرونا می گوید ویروس کرونا بدترین بیماری قرن حاضر نیست. ممکن است در آینده شود اما فعلا این ادعا تنها یک شایعه است.

ویروس کرونا تا کنون از لحاظ درصد مرگ و میر به نسبت دو نوع قبلی خود، یعنی سارس در سال ۲۰۰۳ و مِرس (سندرم تنفسی خاورمیانه) در سال ۲۰۱۵ بسیار پایین تر بوده. برای مثال تا کنون در چین ۱۳۲ نفر در اثر ویروس کرونا جان باخته اند اما در سالهای ۲۰۱۳ تا ۲۰۱۶ ویروس ابولا بیش از ۱۱ هزار نفر را در دنیا کشت که مرگبارترین شیوع این بیماری در تاریخ بود.

ویروس سارس یا سندرم حاد تنفسی هم حدود ۷۳۲ کشته بر جای گذاشت . سندرم تنفسی خاورمیانه که از شتر آمده بود بیش از ۸۵۰ کشته بر جای گذاشت که حدود ۳۵ درصد از مبتلایان بود! در حالی که درصد کشته شدگان کرونا تا کنون حدود ۲ درصد بوده.

این ادعا که ویروس کرونا می تواند در دنیا ۶۵ میلیون نفر را بکشد پیش بینی یک کارشناس آمریکایی شیوع بیماری های واگیردار بوده که سه ماه قبل از شروع این ویروس تخمین زده شده است. بنابراین به قول انگلیسی ها باید آن را با کمی نمک بخورید، یعنی با شک و تردید به آن نگاه کنید چون یک فرضیه است.

از بس چینی ها آشغال خورند!

در روزهای اولیه، تعداد زیادی از کسانی که اولین توییتم درباره منشا احتمالی بیماری را کوت کردند یک حرف مشترک داشتند: از بس اینها کثافت و آشغال خور هستند! برای دیدن توییت باید فیلترشکن فعال باشد:

بسیاری از ایرانیها مثل همیشه در لحظات اولیه جهت‌گیری خودشان را درباره این ویروس مشخص کردند و البته جهتی که نوک پیکانش رو به دیگران است: «خاک بر سرشون از بس آشغال میخورن!»

کاش به جای این حرفها و دنبال مقصر گشتن بیشتر به فکر بهداشت فردی و عمومی خود باشیم تا اگر اتفاقی به ایران هم رسید همه گیر نشود.

در کشور عزیز خودمان سالانه هزاران هزار پرنده وحشی و مهاجر بدون هیچ‌گونه نظارت بهداشتی شکار می شوند و سر از بازارها درمی آورند. این شکارها توسط هموطنان خودمان مصرف می شوند.

می‌دانستید هر کدام‌ از این پرنده‌ها ممکن است به ویروسهای ناشناخته‌ و خطرناکی آلوده باشند و باعث یک موج کرونای جدید در کشور خود ما بشوند؟ اصلا چرا راه دور برویم؟ «سندرم تنفسی حاد خاورمیانه» یعنی هم‌خانواده‌ی همین کرونا از گوشت شتر شروع شد و صدها نفر را کشت.

فرق ندارد که منشا بیماری گوشت گاو، گوسفند یا مار یا پرنده باشد، اگر هر حیوانی غیربهداشتی و غیرقانونی کشته شود مصرف و تماس با آن همیشه بسیار خطرناک خواهد بود.

البته فراموش نکنیم که حتی گوشت خام با ذبخ بهداشتی هم شدیدا آلوده و خطرناک است و حتما باید بعد از هر گونه تماسی دست های خود را بشویید و از تماس گوشت خام با سبزی، میوه، و غذاهای پخته خود در آشپزخانه به شدت جلوگیری کنید.

لطفا بخوانید و به دیگران بگویید.

مرتبط: ماسک گرانقیمت ژاپنی که می تواند جلوی ویروس کرونا را بگیرد

 در اثر شیوع کروناویروس ماسک در چین کمیاب شده و حتی در ژاپن هم  یک سازنده ماسک صورت  ژاپنی تولید ماسک های گرانقیمت خود را پنج برابر کرده است.
یک سازنده ماسک صورت ژاپنی تولید ماسک های گرانقیمت قابل شستشوی خود را پنج برابر کرده است.

در اثر شیوع کروناویروس ماسک در چین کمیاب شده و حتی در ژاپن هم یک سازنده ماسک صورت ژاپنی تولید ماسک های گرانقیمت خود را پنج برابر کرده است.

سفارشات شرکت Clever از اواخر هفته گذشته افزایش زیادی داشته است.

این سازنده می‌گوید ماسک های هشت لایه قابل شستشویی که هفت سال است می‌فروشد جلوی عبور ویروس ها، از جمله کروناویروس جدید و حتی آلاینده های بسیار ریز هوا که با نام PM 2.5 شناخته می شوند را می‌گیرند. این ماسک‌ها همچنین دارای خاصیت خوشبوکنندگی هم هستند.

هر عدد از این ماسک ها به قیمت بیش از ۱۲۰ دلار به فروش می رسد.

این شرکت می گوید آنها حتی پس از شستشوی ۱۰۰ بار باز هم موثر هستند. این ماسک های دست دوز در طرح ها و رنگ های مختلف ساخته می شوند.

این ماسک های صورت دست دوز ژاپنی در طرح ها و رنگ های مختلف ساخته می شوند.

این ماسک های صورت دست دوز ژاپنی در طرح ها و رنگ های مختلف ساخته می شوند.

این شرکت گفته که تولیدش پنج برابر شده اما حداکثر میزان تولید آن ۵۰ ماسک در روز است زیرا این محصولات تماما با دست ساخته می شوند.

در حال حاضر مشتریان باید یکی دو هفته منتظر سفارش خود بمانند زیرا بازار کار این شرکت سکه شده و حتی از کانون این بیماری یعنی شهر ووهان چین هم مشتری دارد.