دستمزد انیماتورهای ژاپنی چقدر است؟ احتمالا می دانید که انیمه های ژاپنی در دنیا مشهور هستند. در ژاپن حجم تولید و خرید آنها بقدری زیاد است که انگار مانگا و انیمه مثل غذا «مصرف» می شوند. ژاپنی ها مجله های قطور مانگای هفتگی و ماهانه را می خوانند. دراین مجله ها چندین داستان تصویری مانگا به صورت سریالی دنبال می شود. بعد از خواندن معمولا آنها را دور می اندازند، به همین خاطر جنس کاغذها کاهی و بی کیفیت و صفحات بصورت تک رنگ هستند.

دستمزد انیماتورهای ژاپنی

هنرمندان بسیاری هستند که آرزوی کار در صنعت انیمه و مانگای ژاپن را دارند.

اما جالب است بدانید که انیماتورهای ژاپنی که کار طاقت فرسای ساخت انیمیشن ها را انجام می دهند دستمزد فوق العاده پایینی دارند. رقابت بسیار شدید (بسیاری از دانش آموزان ژاپنی علاقه دارند در آینده در صنعت انیمه کار کنند) و سواستفاده کارفرماها باعث شده که علیرغم حجم کار بسیار بالا باز هم دستمزد آنها از فروشنده های سوپر مارکت ها هم کمتر باشد.
در یک استودیوی ژاپنی به نام PA Works انیماتورهای تازه استخدام شده ساعتی ۷۷۰ ین دستمزد می گیرند. این یعنی اگر هفته ای ۵۰ ساعت هم کار کنند در ماه حدود ۱۵۵۰۰۰ ین درآمد دارند در حالی که حقوق تازه واردان در بازار کار معمولا از ۲۰۰ هزار ین شروع می شود.

این حتی بسیار پایین تر از دستمزد کارگران سوپرمارکت هاست. حقوق آنها معمولا از ساعتی ۹۲۰ ین (۸ دلار) شروع میشود و تا ۱۱۵۰ (۱۰دلار) می رسد. مهمتر از همه این است که تازه این استودیو به نسبت میانگین استودیو های انیمیشن سازی دستمزد بالایی میدهد!

طبق یک نظرسنجی انجمن سازندگان انیمیشن ژاپن از حدود ۷۵۰ انیماتور، میانگین درآمد سالیانه آنها ۱/۱ میلیون ین، یعنی حدود ۹۶۵۰ دلار بود که بسیار پایین تر از حداقل دستمزد در ژاپن است.
با این درآمد در شهرهای بزرگ اصلا نمی توان زندگی کرد و به همین خاطر این شرکت ها استودیوهای خود را در مناطق غیرشهری و کم جمعیت انتخاب می کنند که هزینه های زندگی پایین تر است.
ترجمه و نگارش: علی نورانی. منبع خبر: کوتاکو

اگر دوست دارید بیشتر درباره مهاجرت به ژاپن بدانید اینجا کلیک کنید.