سلام. من علی نورانی هستم و امروز یک نکته مهم برای شغل گرفتن و مصاحبه می خوام بهت بگم.

آیا جزو کسانی هستی که توی مصاحبه بلد نیستی خودت رو معرفی کنی؟ آیا فکر می کنی در مصاحبه ها پتانسیل هات نادیده گرفته میشه و قدرت چانه زنی پایینی داری؟ بلد نیستی چطور رزومه ات رو بسازی؟

تا بحال شده در مصاحبه شغلی شرکت کنی و در برابر سوالهای عمیق و انتزاعی مسئول منابع انسانی زبانت بند بیاد؟ تا بحال شده توی مصاحبه به مصاحبه کننده فحش بدی که من از کجا باید یادم باشه که توی این چند سال چه کردم و این چه سوالهای سختیه که می پرسی؟

نحوه آماده شدن برای سوالات سخت مصاحبه شغلی

امروز یک راه حل خیلی مهم رو بهت یاد میدم که به تازگی خودم یاد گرفتم و در حال حاضر دارم ازش استفاده می‌کنم. چه طراح باشی چه معلم چه کارشناس تولید محتوا یا مشغول شیرینی‌پزی خانگی این روش به کمکت میاد. کار راحتی نیست ولی دانستن و آگاه بودن بهش خیلی به کمکت میاد. اگر این کارها رو انجام بدی قول میدم در مصاحبه هات بدرخشی. معجزه این کار اینه که تو رو آماده می کنه تمام ظرفیت و پتانسیلت رو به مصاحبه گر نشون بدی و در برابر سوالهای تشریحی حرف برای گفتن داشته باشی و احتمالا بتونی راحتتر شغل یا ارتقا بگیری و به سمت های کاری بهتر و حقوق بالاتری برسی.

در این روش ازت میخوام در جلسه مصاحبه وکیل مدافع بهتری برای خودت، تجربیات و مهارتهات بشی. چطور؟ ازت میخوام که از امروز تجربیات کاریت رو یادداشت کنی. هر بار به چالشی برمیخوری یک یادداشت کوچولو ازش بنویس.

تعریف از دستاوردهای خودت

ایدئال اینه که یادداشت های تلگرافی شامل این موارد باشه:

۱- مشکل و کانتکست قضیه چی بود؟ هدف چه بود؟

۲- تو چطور برخورد کردی و راه حلت چی بود؟

۳- نتیجه و دستاوردت چی بود و چه تاثیری در کار گذاشت؟

در انگلیسی این تکنیک برای تعریف کردن تجربیات در مصاحبه کاری اسمهای مختلفی داره مثل STAR یا CAR یا SOAR که همه‌اش کم و بیش همین ۳ نکته اصلی بالاست.

واحد بازاریابی خودت رو فعال کن

متاسفانه این که ما یک عمر فقط کارمون رو خوب انجام بدیم کافی نیست. ما مثل شرکتها بودجه‌ای نداریم که واحد تبلیغات و مارکتینگ داشته باشیم و براش نیرو استخدام کنیم. به همین دلیل در مصاحبه‌ها اغلب سکوت می‌کنیم چون حرفی نداریم و تصور می‌کنیم چند خط رزومه برای ارائه تواناییهای ما کافیه. اما واقعیت اینه که در این رقابت سکوت و یک رزومه دو صفحه‌ای کافی نیست! تو باید قصه خودت رو بگی. پس اگر میخواهی شغل فعلیت پله موفقیت کار بعدیت باشه هر چی میتونی تجربیات و دستاوردهای کاریت رو مستند کن تا توی مصاحبه های آینده ازش استفاده کنی. بیشتر توضیح میدم.

اگر این کار را کنی وقتی جلوی مصاحبه کننده بعدی قرار می گیری بجای اینکه مثلا فقط بگی «دو سال معلم بودم» یا «سه سال در سئو کار کردم» کلی حرف و تجربه و قصه برای گفتن خواهی داشت و طرف مقابل رو شگفت زده می کنی. اینطوری سوابقت و تجربیاتت خیلی خیلی ارزشمندتر میشه و میدرخشه. چون نحوه ارائه مهارتها و پرزنت کردن خودت از همه مهمتره. ❤️

امروز حتما چند تا از پروژه های مشکلداری که اخیرا با آنها برخورد کردی و راه حلت رو که باعث خوشحالی کارفرما و مشتری شده بنویس. وگرنه در آینده حتما یادت میره و این موفقیت هات از دست میره و فقط باید به این جمله بسنده کنی که «پنج سال مدیر فروش بودم.» ولی نمیتونی توضیح بدی که چه ارزشی خلق کردی. بشین فکر کن در شغلهای گذشته ات چه دستاوردهایی داشتی.

شرکتها برای مصاحبه و اطمینان از اینکه بهترین، مناسبترین، کاربلدترین و باوفاترین شخص رو استخدام کنند چندین نفر رو استخدام می کنند و وقت و هزینه زیادی صرف می کنند. اما آنها طبیعتا برای منافع آن شرکت کار می کنند. و تنها کسی که در مصاحبه ها و رزومه ات وکیل مدافع تو خواهد بود خودتی. حتما در مورد شرکت و سوابق و کارهاش تحقیق کن. یادت باشه در پروسه جستجوی کار و مصاحبه هیچ کس دیگری از دستاوردها و ارزش تو نمیتونه دفاع کنه و نخواهد کرد. پس شروع کن به پرونده سازی برای موفقیت خودت! قطعا منظورم پرونده دروغ نیست! پرونده واقعی تجربیات و دستاوردهات. 🙂
حتی اگر اشتباهی کردی بنویس و بگو به نظرم بهتر بود این کار رو میکردم. این سنگ بنای موفقیت های آینده شغلیت خواهد شد.

برای این سوال‌ها یک قصه داشته باش

میخوام از این به بعد بجای اینکه فکر کنی یک معلم بچه ها هستی که فقط هفته ها و ماهها رو توی کلاس میگذرونه یا اینکه فقط یک کارمند سئو هستی یا یک فروشنده،… به ارزش کاریت و ارزش افزوده‌ات در محل کارت فکر کنی. لازم نیست همه سوال ها رو جدا جواب بدی چون خیلی اوقات یک قصه میتونه مهارت های مختلف تو رو نشون بده. مثلا قصه ای درباره برخورد درست با مشتری عصبانی میتونه نمونه جواب به سوال غلبه به یک چالش سخت هم باشه.

  • اینکه به چه چالشهای سختی برخوردی.
  • چه تصمیماتی در لحظه گرفتی که باعث شد پروژه و کار رو نجات بدی.
  • چطور تونستی با عملکردت شرکت رو به اهدافش نزدیکتر کنی
  • چه موقعی تونستی از پس یک مشتری کله شق یا خیلی اذیت کن خوب بربیایی و کار رو به بهترین نحو انجام بدی
  • چه کارهایی بهت سپردن که نفر قبلی از پسش برنمی آمد
  • چه کاری بود که بهت سپرده شد و تو در انجامش شکست خوردی
  • چه دستاوردهایی داشتی که بهش افتخار می کنی
  • و چه نتایجی داشتی که باعث رضایت مشتریها و رئیست شدی.

با صداقت بنویس

اینطوری اعتماد بنفس حرفه ای و شخصیت هم خیلی بالا میره. چون این مهمترین سند هست برای اینکه یادت بیاد تو یک نیروی خیلی باارزش هستی و حتی اگر در این شغل بمانی بهت انگیزه میده هر روز بهتر باشی و از گذشته ات درس بگیری. تازه میتونی موقع درخواست ارتقا از رئیس، با سند و مدرک از عملکردت دفاع کنی و بگی من این کار و این کار رو کردم و نتیجه اش این بود.

مخصوصا اگر قصد شغل گرفتن در شرکت های بزرگ خارجی رو داری حتما به این نکات اهمیت بده.
به این سوالات جواب بده و برای هر کدام یک یا دو تجربه اینچنینی رو در موقعیت های مختلف ظرف پنج سال اخیر بنویس. این «جعبه ابزار قصه های تو» خواهد بود برای استفاده در مصاحبه. این قصه های کوتاه برای مصاحبه ی کاری به شدت مهم هستند. اگر میتونی همین الان به این سوالات جواب بده و اگر نه یک مهلت برای خودت تعیین کن و خودت رو آماده پاسخ دادن کن. اگر هیچ چیز از گذشته ات یادت نمیاد از همین امروز شروع کن به مستندسازی تجربیاتت و هر وقت از کارهای قبلی یادت آمد بنویس.

به ارزشت آگاه شو (قدر خودت رو بدون)

اگر صداقت داشته باشی و دروغ ننویسی این کار تکبر و غرور نیست. بلکه فقط درک درستی از ارزش افزوده تو به خودت،‌ کارفرمات و مصاحبه گرهای آینده‌ات خواهد داد. اکثر غریب به اتفاق ما تصور یا درک درستی از ارزشی که در شغلمون ایجاد می‌کنیم نداریم و شاید حتی خودمون رو یک اپراتور یا کارمند بی‌خاصیت ببینیم که بود و نبودش هیچ تفاوتی نداره. اما این اصلا درست نیست. اگر واقعا چنین فکری می کنی باید یا کارت رو عوض کنی یا دیدت و عملکرد شغلیت را اساسی تغییر بدی!

قبل از مصاحبه حتما قصه‌های اصلیت برای سوالات مختلف رو حفظ و تمرین کن و اگر لازم بود یک یادداشت با خودت ببر سر جلسه که مثلا یک نام اختصاری برای هر کدامش نوشته شده باشه. با کاغذ و یادداشت رفتن سر مصاحبه اصلا بد نیست. نشون میده تو برای اون شغل اهمیت قائلی و وقت گذاشتی و آماده هستی.

امیدوارم بتونی با این نکات به رویاهات نزدیکتر بشی.❤️

من عادت دارم اطلاعات مفیدی که پیدا می‌کنم با دیگران سهیم بشم. این نکات جمع‌بندی چیزهاییه که در یکی دو هفته اخیر یاد گرفتم و امروز صبح خیلی خلاصه‌تر به همسرم فرستادم. بعد به داداش کوچکم. بعد میخواستم به دوستان دیگرم که دنبال کار هستند هم بفرستم که دیدم کمی سخت شد! با خودم گفتم یک بار اینجا کامل بنویسیم تا همه استفاده کنند. اگر برات مفید بود با دوستانت به اشتراک بگذار.

عکس بالا رو جلوی شرکت کانن در توکیو گرفتم چون یکی از رویاهام همیشه این بوده که روزی در شرکت های خیلی مهم و تاثیرگذار مثل کانن کار کنم.

موفق باشی.

و عیدت هم مبارک!

در لینکدین همراه من باش: https://www.linkedin.com/in/ali-noorani-a5b28845

و یا در اینستاگرام instagram.com/alirecommends

پانوشت

روش پاسخ‌دهی استار مخفف چهار کلمه است: وضعیت، کار یا هدف تعیین شده، اقدام و رفتاری که شما کردید و نتیجه‌ی آن.

STAR (Situation, Task, Action, Result)

روش پاسخ‌دهی سور هم مخفف چهار کلمه است:‌وضعیت، تکرار و دفعات وقوع این کار (روزانه، ماهیانه، )، اقدام و رفتاری که شما کردید و نتیجه‌ی آن.

SOAR (Situation, Occurrence of Action, Amount of Action, Results)

همانطور که می‌بینید تفاوت این دو روش در بخش دوم است. در سُور بیشتر روی موانع انجام کار تاکید شده تا هدفمندتر و موثرتر باشد. وگرنه این دو روش تفاوتی با هم ندارند.

مطلب مرتبط:

هفت نکته برای پروژه گرفتن به عنوان یک فریلنسر در پونیشا و دیگر سایت ها