غذای ژاپنی به شکل و ظاهرش و بین ما ایرانی به اندازه کمش هم معروفه. اما در این تصویر و ویدیوی همراه آن مرزهای وعده کوچک غذا درنوردیده شده. ساعت مچی ژاپنی که در آن یک وعده مینیاتوری غذا تعبیه شده برای کارمندهای سخت‌کوش ژاپنی.  این ساعت برای کسانی کارمندان و بیزینسمن هایی طراحی شده که اصلا فرصت غذا خوردن ندارند. آیا این مسئله حقیقت دارد؟

پاسخ: ❌ کاملا نادرست.

همانطور که چنین چیزی با عقل هم جور در نمیاد اصلا صحت نداره. این ساعت مربوط به یک ویدیوی تبلیغاتی از سال ۲۰۱۶ هست که یک فروشنده بذرهای گل و گیاه در کیوتو ازش استفاده کرد. برای این تبلیغ واقعا این ماکت رو ساختند که البته کار نمیکنه. دو تا چاپ‌استیک بصورت آنتنی هم در کنار ساعت تعبیه شده که مثلا از کنار آن خارج می‌کنید و چند گرم غذای خوشمزه (اصلا میشه با اون دونه مزه حس کرد؟) میخورید، هرچند که راه رفتن و غذا خوردن از توی این ساعت نیازمند مهارت و اعصاب یک ساعت‌ساز یا جراح هست.

جالبه که بعضی سایتهای خارجی هم این ویدیو رو باور کردند. برای دیدن ویدیوی تبلیغاتی و پشت صحنه ساخت این ساعت ورق بزنید.

ساعت ظرف غذای ژاپنی
ساعت ظرف غذای ژاپنی

غذای ژاپنی

باکسهای ناهار ژاپنی به نام بِنتو شناخته میشه و در دنیا مشهور شده و این ویدیو از Japanese bento Watch هم به همین اسم نامگذاری شده.

بررسی شایعات

اگر از ژاپن سوالی دارید بپرسید یا پاسخ من به ادعاهای عجیب مربوط به ژاپن رو اینجا بخونید. مثلا تعداد روزهای تعطیل ژاپن در سال چقدره؟ الان دو ساله که به بررسی بررسی شایعات ژاپن میپردازم.