پیرترین انسان زنده دنیا خانم کانه تاناکا ۱۱۶ ساله ، در شهر فوکوئوکا در جنوب غرب ژاپن زندگی می کند. سازمان رکوردهای جهانی گینس در ماه مارس او را به عنوان مسن ترین زن جهان معرفی کرد.

این هفته به مناسبت روز احترام به سالمندان هیروشی اوگاوا استاندار فوکوئوکا، به دیدار تاناکا، که در خانه سالمندان زندگی می کند، رفت. روز احترام به سالمندان در ژاپن تعطیل است. استاندار طول عمر تاناکا را به او تبریک گفت و افزود که او به ساکنان فوکوئوکا امید و نشاط می دهد.

هنگامی که استاندار در حال اهدای دسته گل به تاناکا بود، تاناکا به استاندار گفت «به اندازه عمر طولانی داشته باشی»، که باعث خنده حاضرین شد.

راز طول عمر ژاپنی ها

درباره راز طول عمر ژاپنیها ادعاهای زیادی وجود دارد. واقعیت این است که هیچ کس، نه دانشمندان نه خود آن افراد به طور قطعی نمی دانند چرا عده ای زیاد (و یا کم!) عمر می کنند. هر توضیح یا پاسخی که به صورت قطعی به این پرسش جواب بدهد در واقع دروغ و کلاهبرداری بیش نیست. حتی اینکه یک فرد 100 ساله بگوید مثلا من به این خاطر عمر کرده ام که هر روز یک لیوان شیر می خورم اصلا دلیل موجهی نیست. این تنها تصور اوست و او هرگز نمی داند علت مسئله پیچیده ای مثل طول عمرش چه بوده!

مسلما رژیم غذایی ژاپنی ها که مملو از غذاهای دریایی و مقدار زیادی سبزیجات بوده می تواند موثر باشد. مسئله دیگر شاید به ژنتیک خاص آنها برمگیردد و بنظر من به سبک زندگی منظم آنها. ما اغلب اهمیت سبک زندگی را فراموش می کنیم. دانستن اینکه سبزیجات و ورزش و رژیم غذایی، و خواب کافی و مناسب برای طول عمر مفید است کار سختی نیست. اما در نهایت این به نظم شخصی و سبک زندگی شما برمی گردد که آیا می توانید چنین سبکی را یک عمر بدون لغزش دنبال کنید و یا نه.

اما باید بدانید که ژاپنی ها در طول عمر در دنیا سرآمد هستند.

مرتبط: تعداد روزهای تعطیل ژاپن در سال چقدر است؟

یک زن ژاپنی مسن‌ترین انسان جهان شناخته شد
یک زن ژاپنی مسن‌ترین انسان جهان شناخته شد

پیرترین کشور دنیا کجاست؟

تعداد ژاپنی های بالای صدساله اکنون 71000 نفر است! بله، هفتاد و یک هزار نفر در ژاپن بیش از 100 سال عمر دارند و زنده اند. این آمار در دنیا در رتبه اول است.

کارکنان خانه سالمندان محل اقامت خانم تاناکا می گویند او روزانه سه وعده غذا، شکلات و گاهی هم نوشابه می خورد. آنها می گویند که تاناکا هر موقع که وقت داشته باشد عملیات ریاضی نظیر ضرب و تقسیم کردن را تمرین می کند. او گفت می خواهد نیرویش را به دیگران منتقل کند زیرا او به شکرانه نیرویی که از دیگران دریافت کرده توانسته است بیش از ۱۰۰ سال زندگی کند.

آمار بالای تصادفات رانندگی سالمندان ژاپن

یکی از نتایج این همه سالمند در ژاپن آن است که ده ها هزار سالمند پشت فرمان هستند. در سالهای اخیر تعدادی تصادف مرگبار به خاطر کهولت سن رانندگان ایجاد شده است.

تعداد بی سابقه ای از سالمندان توکیو گواهینامه های رانندگی خود را در سال ۲۰۱۹ باطل کردند. علت این است که به خاطر یک سری تصادفات مرگبار توسط سالمندان، پلیس از مردم خواست کسانی که می دانند توانایی جسمی و ذهنی کافی ندارند داوطلبانه گواهینامه خود را پس بدهند.

به گفته اداره پلیس کلانشهر توکیو، از ابتدا تا ماه 11 سال 2019، ۶۰۱۱۹ نفر ژاپنی گواهینامه های رانندگی خود را پس دادند که در مقایسه با رکورد قبلی مربوط به سال ۲۰۱۷، حدود ۱۴۰۰۰ نفر افزایش نشان می دهد.

مرتبط: آمارهای جالب و جدید از ژاپن