لیستهای انتخاباتی در ژاپن هم وجود دارند. البته به شکلی متفاوت از ایران. انتخابات مجلس سنای ژاپن امروز است. چند نکته جالب و عجیب از این انتخابات پیدا کرده‌ام که خالی از لطف نیست.

تنها نصف مجلس

انتخابات مجلس سنا هر سه سال یکبار تنها برای نیمی از کرسی‌ها برگزار می‌شود. یعنی امسال ۱۲۴ نفر (از مجموع ۲۴۵) برای یک دوره شش ساله انتخاب می‌شوند.

هم افراد و هم لیست!

در انتخابات فردا ۷۴ کرسی از طریق حوزه‌های انتخابیه تعیین می‌شود. یعنی رای‌دهندگان برای منطقه‌ی خودشان مثل ایران به یک یا چند فرد رای می‌دهند. اما ۵۰ کرسی از این ۱۲۴ کرسی بصورت ملی انتخاب می‌شوند و در اختیار احزاب هستند.

یک بازی استراتژیک

انتخابات در ژاپن مانند یک بازی استراتژیک است. یادتان می‌آید که در انتخابات اخیر ایران لیست امید توانست در تهران حتی نفر اول لیست اصولگرایان را حذف کند؟ در ژاپن این احتمال کمتر است. زیرا پنجاه کرسی باقیمانده به احزاب تعلق دارد.  یعنی برای این ۵۰ کرسی مردم بصورت جداگانه در سطح ملی به حزب موردنظرشان رای می‌دهند و حزب با لیستی که از قبل مشخص کرده کرسی‌هایی که برنده شود را پر می‌کند.

این یعنی احتمال آنکه یک حزب بتواند کل ۵۰ کرسی‌ حزبی را پر کند بسیار کم و دستکم احزاب رقیب هم کرسی‌هایی را تصاحب خواهند کرد و افراد مورد نظر خود را بر اساس اولویت خودشان وارد سنا می‌کنند. یعنی مثلا شاید حزب الف نتیجه بگیرد که آقای ایکس که برایش خیلی مهم است نمی‌تواند در حوزه خود انتخاب شود. پس او را در صدر لیست حزبی خود می‌گذارد و اینطور تقریبا ورود او به مجلس را تضمین می‌کند.

حزب محافظت از تلویزیون!

یک حزب جدید در انتخابات امسال «حزب محافظت مردم از NHK» (رادیو تلویزیون ملی ژاپن) است! که میگوید ان‌اچ‌کی به زور‌ از تمام مردمی که تلویزیون دارند حق اشتراک می‌گیرد حتی اگر نگاه نکنند و این شیوه باید متوقف شود. 

حزب مرگ آسان یا به‌مرگی

یک حزب جدید دیگر «حزب بررسی سیستم به‌مرگی» است که می‌گوید Euthanasia مرگیاری یا مرگ آسان باید در ژاپن مثل کشورهای اروپایی قانونی شود. یعنی اگر کسی درد و رنج و بیماری غیرقابل تحمل و لاعلاجی دارد اجازه داشته باشد درخواست مرگ بی‌درد توسط دارو کند. یا وصیت کند اگر در اغما رفت خانواده‌اش بتوانند او را با مرگ آسان خلاص کنند.

نظم و قانون در تبلیغات

در ژاپن تبلیغات کاملا کنترل شده و تحت نظارت است. هیچ کس حق مخدوش کردن دیواره و نمای شهر را ندارد. در هر محله چند تابلو شهرداری است. هر نامزد یا حزب یک شماره‌ی تصادفی روی تابلو دارد و می‌تواند روی آن پوستر بزند. باقی تبلیغات بصورت ماشین های بلندگو دار و یا رودررو در کنار ایستگاه‌های مترو است.

تابلوهای شماره‌دار نصب شده در هر محله برای پوستر نامزدهای انتخاباتی ژاپن.
تابلوهای شماره‌دار نصب شده در هر محله برای پوستر نامزدهای انتخاباتی ژاپن.

آپدیت: نتایج انتخابات سنای ژاپن

نتایج انتخابات کمتر از 24 ساعت پس از اتمام رای گیری توسط NHK اعلام شد:

اگر حزب حاکم آبه و متحدانش بتوانند دو سوم پارلمان را در دست بگیرند موفق می‌شوند برای اولین بار به هدف دیرینه خود یعنی اصلاح قانون اساسی صلح‌آمیز پس از جنگ جهانی دوم نزدیک شوند. یعنی تجدید نظر در قانون را به همه‌پرسی عمومی بگذارند. آبه قصد دارد نیروهای نظامی را در ژاپن قانونی کند.

جناح طرفدار تغییر قانون اساسی ژاپن از کسب دو سوم کرسی ها باز ماند

شینزو آبه و حزبش سالهاست به دنبال تغییر قانون صلح طلب ژاپن از جمله بازگردان ارتش به قانون اساسی این کشور بوده اند. طبق ماده 9 قانون اساسی ژاپن، این کشور حق داشتن ارتش را از خود سلب می کند. ائتلاف حاکم اگر چهار نماینده دیگر را مجاب به رای کند، به دو سوم میرسد و میتواند اصلاحات قانون اساسی را به همه پرسی بگذارد.

میزان مشارکت مردمی در انتخابات ژاپن

:zap:میزان مشارکت رای دهندگان در انتخابات سنای ژاپن 48/8 درصد بود. این دومین میزان مشارکت پایین مردمی ژاپن در دوره پس از جنگ جهانی دوم است. پایین ترین سطح مشارکت سال ۱۹۹۵ و به میزان 44/5 درصد بود.

درصد نمایندگان زن در پارلمان ژاپن

رکورد راهیابی ۲۸ نماینده زن در انتخابات سنا تکرار شد. این یعنی 28 زن در مقابل 217 مرد.

برای بیشتر آشنا شدن با ژاپن کانال «پیشنهادات یک خبرنگار از ژاپن» را تلگرام دنبال کنید و یا جدیدترین مطالب منتشر شده را در صندوق ایمیلتان دریافت کنید